9 października, 2023

Ile Prądu Zużywa Pompa Ciepła Na Dobę? | Konkretne Liczby i Kalkulacje

Ludzie decydują się na zakup pompy ciepła głównie ze względu na jej energooszczędność. Jednak ile tak naprawdę prądu zużywa pompa ciepła na dobę? I jak w porównaniu do niej wypada klasyczne ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi? 

Poniżej znajdziesz garść obliczeń, przykładów dobowego zużycia energii, przeczytasz o efektywności energetycznej pomp i o audycie, który należy przeprowadzić. Zapraszamy! ☕

Ile prądu jest potrzebne, żeby zasilić pompę ciepła? — kilka obliczeń

Szacuje się, że standardowa pompa ciepła zużywa w okolicach 2000 – 3000 kW rocznie, aby ogrzać 100 m2 powierzchni użytkowej.

Choć osobiście znamy przypadki, gdy pompa zużywała poniżej 1500 kW jak i powyżej 5000 kW.

Należy więc postawić tutaj klasyczne “to zależy”

Zależy od rodzaju pompy i jej efektywności energetycznej.

Zależy od izolacji nieruchomości i rozwiązań w budownictwie.

Zależy też od zachowań domowników, np. częstotliwości otwierania okien czy pożądanej temperatury.

Jednak na potrzebę tego artykułu przyjmujemy, że 2000 – 3000 kW rocznie to właśnie ten “złoty przedział”, w którym mieści się większość posiadaczy pomp ciepła.

Więc ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę? Odpowie nam na to prosta matematyka:

2000 – 3000 kW rocznie odpowiada od 5.5 kW do 8.2 kW zużywanych na dobę na 100 m2.

Dla porównania: przeciętny grzejnik elektryczny zużywa od 1 kW do 2 kW prądu na godzinę. Na dobę wychodzi zatem od 24 kW do nawet 48 kW.

Pompa ciepła może być więc 5-6x bardziej energooszczędna od grzejników elektrycznych.

Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę? — zależy od przypadku

Powyższa statystyka (5.5 kW – 8.2 kW) może być niższa lub wyższa w zależności od:

 • Dokładności ilozacji budynku. Efektywne izolowanie budynku zmniejsza straty cieplne, a co za tym idzie — zmniejsza też zużycie prądu przez pompę ciepła. Jeśli budynek traci ciepło np. przez niedokładną izolację czy ubytki w ścianie pod parapetem, pompa musi pobrać więcej prądu, aby utrzymać stałą temperaturę.
 • Temperatury na zewnątrz. Średnia temperatura roczna dla całej Polski w 2022 roku wyniosła 9,5 stopni. Ale zdarzają się lata, gdy jest ona znacznie niższa — wtedy nawet mimo dokładnej izolacji budynku pompa musi pobrać więcej energii, aby ogrzać wnętrze.
 • https://www.high-endrolex.com/23
 • Zachowań i upodobań mieszkańców. Niektórzy preferują temperaturę wewnątrz domu w okolicach 18-19 stopni, a inni — od 21 wzwyż. Niektórzy wietrzą dom tylko na 10 minut przed snem, by inni robili to kilka razy w ciągu dnia. Wszystkie takie “małe zachowania i nawyki” nakładają się na siebie i mają duży wpływ na zużycie prądu przez pompę ciepła.

Jednak uśredniając, ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę:

 • < 6.0 kW na dobę na 100 m2 — w przypadku sprzyjających warunków.
 • 6.0 kW – 9 kW na dobę na 100 m2 — w przypadku umiarkowanych warunków.
 • > 9.0 kW na dobę na 100 m2 – w przypadku niesprzyjających warunków.

Pamiętaj, że to tylko średnia. Dużo bardziej opłaca się “liczyć” roczne zużycie prądu przez pompę ciepła, niż dobowe — gdyż wartości mogą być całkowicie inne w lato, niż w zimę czy chłodną jesień.

Efektywność energetyczna pompy ciepła — jak ją odczytywać?

Efektywność energetyczna pomp ciepła jest podawana w skali od A+++ do G i jest wyznaczana na podstawie sezonowej efektywności energetycznej dla temperatur zasilania 55 i 35 stopni.

Pompy ciepła o oznaczeniu A++ lub A+++ są znane jako pompy o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Przysługują na nie inne dofinansowania, np. z programu “Mój Prąd 5.0”, a także odznaczają się dużo niższym poborem energii niż w przypadku niższych klas.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj nasz artykuł o pompach ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

Przeczytasz nasz artykuł o dofinansowaniu “Mój Prąd 5.0”.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła z uwagi na jej zużycie prądu?

Naszym zdaniem — jak najbardziej, wydajność pompy ciepła jest kluczowym czynnikiem. Wysoki współczynnik wydajności sezonowej (SCOP lub COP) oznacza, że pompa jest bardziej efektywna i zużywa mniej prądu do osiągnięcia pożądanej temperatury w budynku. Z pewnością jest to tańsze (w eksploatacji) rozwiązanie niż grzejnik elektryczny czy ogrzewanie domu gazem.

Odstrasza jedynie początkowy koszt zakupu (pompa ciepła może kosztować ponad 35.000 złotych), jednak do Twojej dyspozycji jest przeznaczone mnóstwo dofinansowań i dotacji, z których pomożemy Ci skorzystać. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami naciskając tutaj.

Gdzie kupić pompę ciepła, która nie pobiera dużo prądu?

Aby pompa ciepła zużywała optymalne ilości prądu, konieczne jest przeprowadzenie audytu. Często bowiem zdarza się, że prosument zakupuje pompę o zbyt małej lub zbyt wysokiej wydajności, przez co:

 • Nieruchomość jest niedostatecznie ogrzewana, mimo ciągłej pracy pompy ciepła i pobierania przez nią prądu (w przypadku pompy o zbyt małej mocy).
 • Urządzenie będzie co chwilę się załączać, mimo krótkiego czasu pracy — co skutkuje większym zużyciem prądu (w przypadku pompy o zbyt wysokiej mocy).

Aby temu zapobiec — sprawdź naszą listę instalatorów z całej Polski, którzy pomogą Ci w wybraniu odpowiedniego sprzętu.

Ile prądu zużywa pompa ciepła na dobę — podsumowanie

Mocno uśredniając, pompa ciepła zużywa od 2000 kW do 3000 kW rocznie na każde 100 m2 powierzchni użytkowej, co przekłada się na od 5.5 kW do 8.2 kW na dobę.

Oczywiście wartość ta może być zarówno niższa, jak i wyższa, w zależności od:

 • Izolacji budynku.
 • Temperatury na zewnątrz.
 • Zachowań i upodobań mieszkańców.

Spore znaczenie ma również efektywność energetyczna pompy ciepła — opisujemy ją symbolami od A+++ do G, przy czym pompy o oznaczeniu A++ lub A+++ są znane jako te o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

Przed zakupem pompy ciepła należy przeprowadzić dokładny audyt, który wskaże zapotrzebowanie cieplne nieruchomości. Dopiero na tej podstawie można wybrać sprzęt OZE, który będzie ogrzewał budynek.

Skontaktuj się z nami — nasi instalatorzy pomogą Ci w wybraniu pompy ciepła i jej montażu.

Pozdrawiamy, Instalacje Plus.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda