16 października, 2023

Czy Pompa Ciepła Jest Głośna? | Jak Wyciszyć Pompę Ciepła?

Niewiele osób zastanawia się nad tym, czy pompa ciepła jest głośna. A to błąd. Jak się okazuje – hałasujące urządzenie może być nie tylko nieprzyjemne dla domowników, ale też nieść za sobą konsekwencje prawne.

Czy pompa ciepła jest głośna? Jak ją wyciszyć? Jaka jest dopuszczalna głośność urządzenia? Co grozi za generowanie zbyt dużego hałasu?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej, zapraszamy!

Czy pompa ciepła mocno hałasuje?

Poziom hałasu pomp ciepła określamy w decybelach (dB). Dla zobrazowania sytuacji:

  • Normalna rozmowa między dwoma osobami, bez przekrzykiwania się, to hałas w okolicach 50-60 dB.
  • Kosiarka spalinowa do trawy pracująca na normalnych obrotach generuje hałas w okolicach 85-100 dB, w zależności od modelu.
  • Głośność filmu puszczanego w kinie lub muzyki wydobywającej się z głośników na koncercie to nawet 110 dB.

U większości ludzi dźwięki poniżej 30-35 dB są neutralne dla uszu i nie powodują irytacji. Zaś hałas powyżej 90 dB jest opisywany jako szkodliwy, a powyżej 130 dB – niebezpieczny dla zdrowia.

Jak przekłada się to na pompy ciepła?

  • Najcichsze modele pomp ciepła mogą pochwalić się głośnością na poziomie 40 dB podczas pracy.
  • Jako standard uznaje się jednak przedział 45-50 dB – dla większości ludzi jest to w pełni akceptowalna wartość.
  • Gorzej, jeśli pompa ciepła generuje hałas powyżej 55-60 dB – wówczas możliwe jest, że sprzęt został uszkodzony i należy go naprawić

Pompa ciepła jest więc cichym urządzeniem, a jej głośność można porównać do spokojnej rozmowy między dwoma osobami.

Jednak w tym miejscu należy postawić klasyczne “to zależy”.

Czy hałas z pompy ciepła może przeszkadzać domownikom?

Jeśli pompa ciepła zostanie zainstalowana w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, albo lepiej – w piwnicy – to będzie prawie w 100% niesłyszalna dla domowników.

Natomiast jeżeli będzie “sąsiadowała” z ogrodem, w którym często przebywasz, lub z sypialnią, to generowane przez nią hałasy mogą okazać się irytujące.

Standardowa pompa ciepła zasilana jest za pomocą sprężarki z silnikiem elektrycznym, albo też sprężarką spalinową zasilaną gazem. Zwykle im większa jest moc urządzenia, tym głośniej działa, gdyż hałas powoduje głównie sprężarka i wentylator.

Dlatego pompa ciepła może zarówno przeszkadzać domownikom, jak i być im całkowicie obojętna.

Nie wiesz, jaka pompa ciepła sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami lub sprawdź listę naszych instalatorów.

Jak zamontować pompę ciepła, aby nie hałasowała?

Duże znaczenie w kwestii hałasu ma sposób montażu. Sprawdź poniższe 3 porady i miej pewność, że Twoja pompa ciepła będzie maksymalnie cicha:

  • Ustaw wylot pompy ciepła w kierunku, w którym nie przebywają ludzie. Może to być na przykład otwarta przestrzeń za Twoim domem, albo też ruchliwa ulica, która skutecznie “pochłonie” dźwięki wydobywane przez urządzenie.
  • Zadbaj o podłoże, które nie przenosi akustyki. Odpadają więc wszelkiego rodzaju metalowe płyty, które świetnie przenoszą drgania. Pompa ciepła powinna być zamontowana na utwardzonym podłożu, lub wręcz przeciwnie – miękkim. Ważne, aby hałas był skutecznie tłumiony.
  • Wokół pompy ciepła postaw rzeczy tłumiące hałas. Mamy tutaj na myśli gęstą roślinność (w przypadku ogrodu), lub pianki akustyczne i maty wygłuszające (w przypadku instalacji wewnętrznej). Dobrze sprawdzają się też ekrany akustyczne.

Jaka jest dopuszczalna głośność pompy ciepła?

Nie wszyscy posiadacze pomp ciepła mają świadomość, że maksymalna głośność pracy jest regulowana prawnie.

Hałas emitowany przez urządzenie nie może przekraczać 50 dB w ciągu dnia oraz 40 dB w trakcie nocy – dotyczy to terenów o zabudowie jednorodzinnej.

Głośna pompa ciepła jest więc nie tylko nieprzyjemna dla posiadacza, ale może nieść za sobą konsekwencje prawne.

Co grozi za zbyt mocno hałasującą pompę ciepła?

Krzykliwe nagłówki w internecie mówią o karze więzienia za zbyt głośną pompę ciepła. Jednak osobiście nigdy nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem, i jest to raczej ostateczność przygotowana dla wyjątkowo paskudnego przypadku zakłócania ciszy.

Ostatecznością nie jest jednak grzywna w wysokości nawet do 5000 złotych. Takie mandaty trafiają się względnie często, choć sądy rzadko kiedy decydują się na maksymalną stawkę.

Grzywna to jednak małe piwo. Znacznie większym problemem jest to, że z hałasującą pompą ciepła COŚ należy zrobić, inaczej konsekwencje mogą ciągnąć się bez końca.

Jeśli nie wiesz, co na to zaradzić: skontaktuj się z nami.

Wypowiedzi internautów są jednogłośne: “ten zakaz jest pozbawiony sensu”. Limit 40-50 dB jest zbyt niski, a każdego dnia przekraczają go np. motocykliści czy imprezujący sąsiedzi.

Jednak z przykrością musimy stwierdzić, że nie warto igrać z ogniem, gdyż mandat za hałasującą pompę ciepła lub klimatyzator można otrzymać bardzo łatwo.

Czy pompa ciepła jest głośna i jak ją wyciszyć – podsumowanie

Pompa ciepła to ciche urządzenie, którego głośność oscyluje w okolicach 40-50 dB. Jest to hałas porównywalny do spokojnej rozmowy między dwoma osobami.

Ale czasem zdarza się, że pompa działa zbyt głośno, na przykład w wyniku usterki. To może skutkować nie tylko irytacją wśród domowników, ale też konsekwencjami prawnymi – z wysokim mandatem na czele.

W celu zminimalizowania hałasu, postaraj się ustawić wylot pompy ciepła w kierunku, w którym nie przebywają ludzie. Zadbaj też o podłoże, które nie przenosi akustyki, a wokół urządzenia postaw rzeczy tłumiące hałas.

W razie wątpliwości lub jakichkolwiek dodatkowych pytań: skontaktuj się z nami.

Pozdrawiamy, Instalacje Plus.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda