3 października, 2023

Program Mój Prąd 5.0 — otrzymaj nawet 58.000 złotych!

Tam, gdzie pojawia się temat fotowoltaiki i pomp ciepła, tam pojawia się też temat dofinansowań. Najpopularniejszą dotacją jest bez wątpienia program “Mój Prąd”, który z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych. Poprzednia odsłona, “Mój Prąd 4.0” została przedwcześnie zakończona właśnie z powodu zbyt dużego zainteresowania i wyczerpania się środków na wypłacanie dofinansowań. Czy podobny los czeka piątą edycję programu? Raczej nie — wszak budżet jest regularnie rozszerzany. Warto jednak mieć się na baczności i nie zwlekać, gdyż wnioski można składać tylko do grudnia 2023 roku.

Ile wynosi budżet programu “Mój Prąd 5.0”? Kto może z niego skorzystać? Jaka jest wysokość dofinansowania dla grantobiorców? Jak złożyć wniosek? Czy możemy liczyć na szóstą edycję? Wszystkie odpowiedzi poniżej, zapraszamy!

Budżet programu ponownie rozszerzony!

Program “Mój Prąd 5.0” w dniu startu, 22 kwietnia 2023, posiadał budżet w wysokości 100 milionów złotych. Jednak dziś na oficjalnej stronie rządowej czytamy o kwocie nawet 1.355.000.000 złotych (miliard i 355 milionów)! Wszystkie szczegóły są dostępne do wglądu tutaj: https://mojprad.gov.pl/, jednak kwoty zostały podane w mało intuicyjnej formie. Dla przykładu: 1.355.000 tysięcy złotych zamiast 1.355.000.000 złotych.

Kto może skorzystać z “Mojego Prądu 5.0”?

W programie “Mój Prąd 5.0” wyróżniono 3 grupy wnioskodawców. Są to odpowiednio:

 • Grantobiorcy rozliczający się z wyprodukowanego prądu w systemie net-billing i nie korzystający wcześniej z dofinansowań.
 • Grantobiorcy rozliczający się z wyprodukowanego prądu w systemie net-metering i nie korzystający wcześniej z dofinansowań, pod warunkiem przejścia na system net-billing.
 • Grantobiorcy rozliczający się z wyprodukowanego prądu w systemie net-metering i korzystający wcześniej z dofinansowania + spełniający warunek dodatkowy.

Jaka jest wysokość dofinansowania “Mój Prąd 5.0”?

Mimo rosnącego budżetu programu “Mój Prąd 5.0” wysokość dofinansowania pozostaje bez zmian:

 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna — do 6.000 złotych.
 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe — do 7.000 złotych (lub 3.000 złotych)*.
 • Magazyn ciepła — do 5.000 złotych.
 • Gruntowe pompy ciepła — pompy ciepła grunt/woda, woda/woda — do 28.500 złotych.
 • Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej** — do 19.400 złotych.
 • Pompa ciepła powietrze/woda — do 12.600 złotych
 • Pompa ciepła powietrze/powietrze — do 4.400 złotych
 • Magazyn energii elektrycznej — do 16.000 złotych
 • System zarządzania energią HEMS/EMS — do 3.000 złotych.
 • Kolektory słoneczne c.w.u. – do 3.500 złotych.

*w zależności od tego, którą grupą grantobiorcy jesteś (grupy 1 i 2 do 7.000 złotych, grupa 3 do 3.000 złotych).

**przeczytaj artykuł: POMPA CIEPŁA O PODWYŻSZONEJ KLASIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ — WSZYSTKO, CO MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ.

Ważne: jako prosument możesz liczyć maksymalnie na dotację o wysokości 58 tysięcy złotych. Dofinansowanie nie może też przekraczać 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Do kiedy będzie trwać program “Mój Prąd 5.0”?

Przewidywana data zakończenia programu “Mój Prąd 5.0” to 22 grudnia 2023, jednak może to nastąpić wcześniej, np. w przypadku wyczerpania się środków na dofinansowanie. Weź pod uwagę, że:

“Z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 120 dni. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku.” ~https://mojprad.gov.pl/

Dlatego jest to ostatni dzwonek, aby złożyć wniosek o dotację.

Jak zakończył się program “Mój Prąd 4.0”?

Poprzednia edycja programu, “Mój Prąd 4.0”, zakończyła się dnia 17 marca 2023 z powodu wyczerpania się środków na dofinansowanie. Mimo że były one znacznie mniejsze, niż aktualnie (350 milionów złotych), to sytuacja z brakiem pieniędzy może się powtórzyć. Środki na dotację w “Moim Prądzie 4.0” wyczerpały się na 2 tygodnie przed planowanym terminem.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z “Mojego Prądu 5.0”?

Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz na stronie rządowej mojprad.gov.pl/zloz-wniosek. Przed złożeniem wniosku przygotuj najważniejsze dokumenty, w tym potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej lub oświadczenie potwierdzające rozliczanie się za pomocą systemu net-billing.

Gubisz się w dokumentach? Nie wiesz, jak szybko i sprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie? Skontaktuj się z namipomożemy Ci w formalnościach i doborze odpowiedniego sprzętu (pompy ciepła, fotowoltaika i pozostałe urządzenia grzewcze).

Czy będzie program-dofinansowanie “Mój Prąd 6.0”?

Krążą pogłoski, że program “Mój Prąd 5.0” może być ostatnią szansą na zyskanie dofinansowania. Jednak tego typu informacje są niepotwierdzone, a oficjalne stanowisko jest takie, że dotacja “Mój Prąd 6.0” jak najbardziej ma szansę bytu.

Nawet jeśli piąta odsłona “Mojego Prądu” faktycznie okaże się tą ostatnią, to nadal do dyspozycji będziesz miał mnóstwo innych dofinansowań: z Czystym Powietrzem, Moim Ciepłem, Agroenergią, Stop Smogiem i Energią Plus na czele.

Dofinansowanie pomp ciepła i fotowoltaiki “Mój Prąd 5.0”

“Mój Prąd 5.0” to program o budżecie ponad 1.355.000.000 złotych, z którego grantobiorca może zyskać nawet 58 tysięcy złotych. Wnioski składać można do 22 grudnia 2023 roku, lecz przewidywany czas oceny niedawno został przedłużony do 120 dni. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze na mikroinstalację fotowoltaiczną, to możesz liczyć nawet na 6 tysięcy złotych, a jeżeli zależy Ci na gruntowej pompie ciepła — to nawet 28.5 tysiąca złotych! Pamiętaj tylko, że dofinansowanie nie może przekraczać 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

W razie wątpliwości — napisz lub zadzwoń do nas, a pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie.

Pozdrawiamy, Instalacje Plus.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda