22 grudnia, 2023

Ponad 5 Błędów Przy Montażu Pompy Ciepła — Zdarzyło Ci Się?

Planujesz założyć w swoim domu pompę ciepła? To bardzo dobry pomysł. Ale zanim weźmiesz się za zlecenie montażu, koniecznie sprawdź najczęściej popełniane błędy.

Jednostka zewnętrzna położona za nisko

Jest to niebezpieczne zwłaszcza zimą, gdy pada dużo śniegu. Pompa ciepła może zostać zasypana, dlatego zaleca się montować ją na wysokości około 50 centymetrów. Taka wysokość umożliwia łatwiejszy dostęp do jednostki zewnętrznej w przypadku konserwacji, inspekcji lub usuwania zasypów. Ponadto, montaż na takiej wysokości ułatwia utrzymanie wolnej przestrzeni wokół jednostki, co dobrze wpływa na wentylację i efektywność pracy.

Zbyt mały przekrój rur w instalacji

Używanie zbyt małego przekroju rur sprawia, że przepływ jest ograniczony, a co za tym idzie — ograniczone jest też przenoszone ciepło. Przyjmuje się, że dla standardowych parametrów na poziomie 5-12 kW, średnica rur w instalacji powinna wynosić co najmniej 1 – 1.25 cala. Prawidłowo dobrane rury pozwolą zminimalizować straty ciśnienia, utrzymując przy tym efektywność i wydajność systemu. Jednak nie strzelaj na oślep i zawsze stawiaj na dokładny audyt.

Chcesz umówić się na rozmowę wstępną? Wybierz fachowca z naszej listy monterów!

Za duża odległość pomiędzy jednostkami

Podczas określania odległości między zewnętrzną jednostką pompy ciepła a wewnętrzną, zawsze należy trzymać się wartości podanych przez producenta. Zwykle jest to zakres od 10 do 25 metrów w poziomie oraz od 3 do 5 metrów w pionie. Pamiętaj, że pompy zawierają gaz w określonej przez producenta długości. Odcinki rur, które są zbyt krótkie lub zbyt długie, często prowadzą do problemów z wydajnością.

Nieprawidłowo dobrana moc pompy

Moc ciepła często jest dobierana nieprawidłowo. Może być zbyt niska, ale też paradoksalnie — zbyt ciepła. Gdy nieruchomość jest dobrze ocieplona, zapotrzebowanie na ciepło wynosi w granicach 50-70 kW/m2. Ale dom domowi nierówny, dlatego w pierwszej kolejności zawsze stawiaj na dokładny audyt. Teraz możesz zastanawiać się, dlaczego pompa ciepła może być “zbyt mocna”. Otóż wtedy pojawia się tzw. taktowanie, czyli częste włączanie się i wyłączanie sprzętu, co skraca jego żywotność i prowadzi do awarii.

Chcesz zamontować u siebie pompę o idealnej mocy? Skontaktuj się z nami!

Czy to wszystkie błędy przy montażu pomp ciepła?

Montaż pompy ciepła uchodzi za dużo łatwiejszy, niż np. fotowoltaiki. Ale w rzeczywistości, mimo pozornej prostoty, można popełnić mnóstwo błędów, a zbyt nisko położona jednostka zewnętrzna, zbyt mały przekrój rur w instalacji, za duża odległość między jednostkami czy nieprawidłowo dobrana moc pompy to tylko wierzchołek góry lodowej.

Dlatego każdy montaż pompy ciepła zaczynaj od kontaktu ze specjalistą i dokładnego audytu zapotrzebowania na ciepło.

Częste pytania i odpowiedzi — FAQ

Na jakiej wysokości montować pompę ciepła?

Montaż na odpowiedniej wysokości (około 50 cm) zapewnia bezpieczeństwo i ułatwia dostęp do jednostki zewnętrznej, zwłaszcza w warunkach zimowych z dużymi opadami śniegu.

Jaki wpływ ma zbyt niski montaż jednostki zewnętrznej na jej wydajność?

Zbyt niski montaż grozi zasypywaniem pompy ciepła śniegiem, co może prowadzić do problemów z jej funkcjonowaniem.

Jakie są zalecane minimalne parametry średnicy rur w instalacji pompy ciepła o mocy 5-12 kW?

Zaleca się, aby średnica rur wynosiła co najmniej 1 cala, aby zapewnić odpowiedni przepływ i uniknąć ograniczenia przenoszonego ciepła.

Jakie są konsekwencje stosowania rur o zbyt małym przekroju w instalacji pompy ciepła?

Stosowanie zbyt małego przekroju rur może prowadzić do wzrostu oporu przepływu i spadku efektywności systemu pompy.

Jakie są zalecane odległości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną w instalacji pompy ciepła?

Zazwyczaj producenci zalecają odległość od 10 do 25 metrów w poziomie oraz od 3 do 5 metrów w pionie.

Dlaczego zbyt duża odległość pomiędzy jednostkami może być problematyczna?

Zbyt duża odległość wpływa na straty ciśnienia i na efektywność pracy.

Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowo dobranej mocy?

Nieprawidłowo dobrana moc może: 1.) prowadzić do taktowania, czyli częstego włączania i wyłączania, co skraca żywotność i może prowadzić do awarii, lub też 2.) niedostatecznego ogrzewania budynku.

Co zrobić, gdy pompa ciepła generuje zbyt dużo hałasu?

Sprawdź, czy urządzenie jest prawidłowo zamontowane, nie ma luźnych elementów i podłoże jest stabilne.

Czy mogę zainstalować pompę ciepła w dowolnym miejscu?

Nie, konieczne jest odpowiednie miejsce z uwzględnieniem wentylacji, dostępu do urządzenia i odległości od innych obiektów.

Czy pompa ciepła wymaga regularnej konserwacji?

Tak, sprzęt należy regularnie konserwować, w tym czyścić filtr i sprawdzać poziomu płynu chłodniczego.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda