8 grudnia, 2023

Jak Wybrać Firmę Do Montażu Fotowoltaiki?

Planujesz zamontować u siebie fotowoltaikę, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą firmę? Czytaj dalej!

Gdy kupujesz pieczywo w nowej piekarni, raczej nie przywiązujesz do tego większej wagi. Jeśli chleb okaże się twardy i gorzki, to następnym razem wybierzesz inne lokum, a o zmarnowanych 5 złotych szybko zapomnisz. Zupełnie inaczej działa to w przypadku droższych produktów — laptopa, samochodu, czy tytułowej fotowoltaiki. To inwestycja na wiele tysięcy złotych, i tak samo wiele długich lat. Dlatego sprawdź, jak wybrać firmę fotowoltaiczną, by nie przepalić swoich pieniędzy i ze spokojem ducha móc cieszyć się odnawialną energią.

Staż na rynku i doświadczenie w branży OZE

Na początku sprawdź, jak długo dana firma istnieje i od jakiego czasu zajmuje się montażem fotowoltaiki. Dobrze rozdzielać między sobą te rzeczy, gdyż firma z 20-letnim stażem na rynku przez pierwsze 15 lat mogła działać w zupełnie innej branży, np. usługach remontowych. Oznaczałoby to, że jej rzeczywiste doświadczenie w branży OZE to nie 20, a 5 lat. Miej to na uwadze, gdyż przedsiębiorstwa często chwalą się, ile lat działają na rynku, bez precyzowania swojej działalności.

Rzecz jasna staż firmy też jest ważny. Im dłużej dane przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany. Za długowiecznością idzie przede wszystkim dobra reputacja i silna marka osobista, których firma nie będzie chciała stracić.

Jak duże powinno być więc doświadczenie firmy OZE — 5, 10, a może 30-letnie? Niestety nie ma tutaj złotego środka. Nikt też nie powiedział, że firma o 5-letnim stażu zawsze musi wykonywać mniej rzetelną pracę, niż firma o 30-letnim. Wiek biznesu traktuj jako wskazówkę, a nie ostateczny wyznacznik. Wystrzegaj się tylko przedsiębiorstw, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży OZE, a ich konto z dotychczasowymi realizacjami świeci pustkami.

Wspieraj lokalne firmy, ale rób to z głową

Mała dygresja: wybrać małą firmę lokalną, czy wielkie przedsiębiorstwo działające na terenie całego kraju? Obie te opcje mają zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Największą zaletą niewielkich firm lokalnych jest elastyczność, której często brakuje większym przedsiębiorstwom — tam wszystko jest bardziej sformalizowane i sztywne. Wybierając mniejszą firmę wspierasz też zdrową, rynkową konkurencję, zmuszając pozostałe firmy do ciągłego podnoszenia jakości. Ale działaj z głową. Musisz mieć świadomość, że jeśli zdecydujesz się na usługi mikrofirmy, w której działają 2 osoby (np. właściciel wraz ze szwagrem), to po pewnym czasie pojawią się problemy.

Fotowoltaika, jak każdy sprzęt elektroniczny, od czasu do czasu się psuje i potrzebna jest konserwacja. Dwuosobowa firma bez floty pracowników może najzwyczajniej w świecie nie mieć czasu, aby naprawić u Ciebie awarię. Zwłaszcza gdy po drugiej stronie miasta czekają klienci na montaż paneli, a co za tym idzie — szansa na zarobek. Takiego problemu nie mają duże firmy, które dysponują dziesiątkami pracowników i samochodów służbowych.

Jaką firmę więc wybrać? Taką z dobrą, solidnie skonstruowaną umową, czytelnie opisującą warunki gwarancji. A rozmiar przedsiębiorstwa wybierz według własnych preferencji. 🙂

Przeszukaj internet pod kątem opinii

Wybór firmy w dzisiejszych czasach nie może obejść się bez sprawdzenia opinii w internecie. Jednak pamiętaj, aby nie ufać im bezgranicznie: w końcu negatywy mogą być wystawiane przez konkurencję, a pozytywy przez multikonta właściciela. Mimo to są całkiem niezłym wyznacznikiem jakości.

Jeśli facebookowy profil danej firmy w 80% składa się z negatywnych ocen, a wizytówka w Google może pochwalić się recenzjami na średnim poziomie 2 / 5 gwiazdki, to coś jest na rzeczy. Podobnie w drugą stronę: facebookowy profil z 80% pozytywów i wizytówka 4,5 / 5 gwiazdki prawie zawsze oznacza jakościową i rzetelną firmę.

Pójdź też o krok dalej, i zamiast patrzeć na same liczby, sprawdź również treść ocen. Tym sposobem dowiesz się, co jest najmocniejszą i najsłabszą stroną firmy. Być może klienci narzekają na długi termin oczekiwania, a Ty planujesz inwestycję w fotowoltaikę dopiero za rok i nie jest to dla Ciebie przeszkoda? Sprawdzisz też, czy opinie są rzetelne. Jeśli odwołują się do realnych problemów, prawdopodobnie są godne zaufania, natomiast jeżeli opierają się głównie na wyzwiskach w stronę właściciela i wulgaryzmach, to możesz przymknąć na nie oko.

Na te zielone flagi* zwracaj uwagę

*Zielona flaga w kontekście relacji i zachowań interpersonalnych odnosi się do pozytywnych, zdrowych i zachęcających sygnałów, które wskazują na stabilność, bezpieczeństwo, szacunek i dobre intencje w relacji lub w zachowaniu danej osoby (lub w tym przypadku — firmy).

  • Osobiste odwiedziny przedstawiciela firmy. Jeśli jeszcze na etapie rozmów / negocjacji firma montująca fotowoltaikę wyśle do Ciebie swojego przedstawiciela, to dobry znak. Oznacza to, że przedsiębiorstwo dysponuje wieloma pracownikami i mocami przerobowymi, a także nie ma problemu z tym, aby wykonać daną rzecz bez gwarancji zysku (w końcu za osobiste odwiedzenie Cię niczego nie otrzyma). Nie będziesz musiał więc martwić się o ewentualne naprawy usterek.
  • Przejrzysta i przyjazna umowa. Czyli taka pozbawiona zbędnego, prawniczego żargonu i licząca abosolutne minimum stron. Jeśli podczas sprawdzania umowy większość podpunktów jest dla Ciebie niezrozumiała, a przedstawiciel firmy nie jest w stanie wytłumaczyć Ci jej zawartości w prostych słowach, to niestety czerwona flaga. A jeżeli dochodzą do tego kary umowne o niebotycznych sumach, lepiej kilkukrotnie się zastanów, zanim nawiążesz współpracę.

Znajdź godną zaufania firmę w Instalacje Plus

Instalacje Plus to portal, który zrzesza najbardziej zaufanych polskich instalatorów z branży OZE.

Zamiast strzelać w ciemno, wybierz firmę z naszej gotowej listy i ciesz się spokojem ducha.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda