7 września, 2023

Pompa Ciepła o Podwyższonej Klasie Efektywności Energetycznej — Wszystko, Co Musisz o Niej Wiedzieć

Dotacja na pompę ciepła może wynieść aż 19.400 złotych w ramach programu „Mój Prąd 5.0”, a w ramach „Czystego Powietrza” nawet więcej. Ale tylko wtedy, gdy jest to sprzęt o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Inaczej dotacja wyniesie jedynie do 12.600 złotych. Poniżej wyjaśniamy, co to tak właściwie oznacza, a także omawiamy zasady klasyfikacji energetycznej w Europie, różnice w wydajności pomp ciepła o innych efektywnościach, oraz dlaczego warto wybrać pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Łatwo połamać sobie język, prawda? Spokojnie, za moment wytłumaczymy ten branżowy żargon. 🙂

Dotacja dla posiadaczy pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej

Nawet 19.400 złotych — tyle pieniędzy możesz otrzymać na pompę ciepła powietrze/woda dzięki programowi dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych “Mój Prąd 5.0” (w “Czyste Powietrze” nawet więcej). Musi to być jednak pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, gdyż w przeciwnym wypadku otrzymasz jedynie do 12.600 złotych dotacji. Źródło: https://mojprad.gov.pl/.

Wielu potencjalnych grantobiorców zastanawia się więc, czym jest owa podwyższona klasa efektywności energetycznej i dlaczego jest aż tak istotna w programie dotacyjnym. Już wyjaśniamy. 🙂

Klasyfikacja efektywności energetycznej dla pomp ciepła w Europie

W Europie efektywność energetyczna produktów jest określana przez tzw. etykiety energetyczne. To naklejki, które zapewne bardzo dobrze kojarzysz, chociażby dzięki sprzętowi elektronicznemu w Twoim domu.

Informują one o efektywności energetycznej danego produktu w skali od A (najbardziej efektywne) do G (najmniej efektywne). W ostatnich latach, ze względu na postępy technologiczne i zaostrzenie norm, wprowadzono dodatkowe klasy efektywności energetycznej, takie jak A+, A++ i A+++.

Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej to taka o oznaczeniu A++ lub A+++. Niektóre źródła podają, jakoby do tego grona zaliczały się też pompy ciepła o oznaczaniu A+, jednak nie jest to prawda.

https://www.high-endrolex.com/24

Różnice w wydajności pomp ciepła o różnej efektywności energetycznej

Klasę efektywności energetycznej pomp ciepła określa się na podstawie dwóch wytycznych:

 • Sezonowej efektywności energetycznej przy temperaturze zasilania 35 stopni Celsjusza.
 • Sezonowej efektywności energetycznej przy temperaturze zasilania 55 stopni Celsjusza.

Dokładne dane sprawdzisz na poniższej stronie:

Dla pompy ciepła o efektywności energetycznej A+++ są to wartości ≥175 dla 35 stopni i ≥150 dla 55 stopni.

Dlaczego warto mieć pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej?

Z jakiego powodu jest to aż tak istotna kwestia w programie dotacyjnym “Mój Prąd 5.0” lub “Czyste Powietrze”? Jak się okazuje — pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej przynosi wiele korzyści, zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

Oszczędność energii. Bo w końcu czego innego mogłaby dotyczyć efektywność energetyczna? Pompy ciepła o wyższej klasie zużywają mniej energii do wyprodukowania tej samej ilości ciepła w porównaniu z modelami o niższej efektywności. Dlatego w dłuższej perspektywie czasowej mogą przynieść znaczne oszczędności w rachunkach za energię. Idzie za tym też ochrona środowiska naturalnego (mniejsza emisja gazów cieplarnianych) — czyli oczko w głowie Unii Europejskiej.

Poprawę jakości życia obywateli. Energooszczędne pompy ciepła mogą przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania dla gospodarstw domowych, co przełoży się na poprawę jakości życia (nie licząc początkowego kosztu zakupu sprzętu — ale w tym ma pomóc dotacja). Ponadto, realizując cele środowiskowe, rządy dbają o zdrowie obywateli, minimalizując negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zmniejszenie zależności energetycznej. Dzięki promowaniu efektywnych energetycznie pomp ciepła kraj może zmniejszyć swoją zależność od importu paliw kopalnych. Mowa tutaj głównie o tych wykorzystywanych do ogrzewania — czyli węglu oraz gazie. To przekłada się na większą niezależność energetyczną i stabilność w dostawach. W dzisiejszych, niepewnych czasach, uniezależnienie energetyczne od innych krajów powinno być stawiane równie wysoko, co oszczędność pieniędzy.

Teraz wiesz już, dlaczego instytucje przyznające dotacje sugerują pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Dla osoby prywatnej powyższe powody również mogą mieć znaczenie, jednak nie oszukujmy się — większość osób wybiera pompy A++ po to, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Co oprócz pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej?

Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej to nie jedyne urządzenie OZE, na które możesz otrzymać dotację z programu “Mój Prąd 5.0”. Pełna lista prezentuje się następująco:

 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 7 tysięcy złotych
 • Magazyn ciepła: do 5 tysięcy złotych.
 • Gruntowa pompa ciepła (grunt/woda / woda/woda): do 28,5 tysiąca złotych.
 • Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (powietrze/woda): do 19,4 tysiąca złotych.
 • Pompa ciepła (powietrze/woda): do 12,6 tysiąca złotych.
 • Pompa ciepła (powietrze/powietrze): do 4,4 tysiąca złotych.
 • Magazyn energii elektrycznej: do 16 tysięcy złotych.
 • System zarządzania energią HEMS/EMS: do 3 tysięcy złotych.
 • Kolektor słoneczny c. w. u.: do 3,5 tysiąca złotych.

Nabór wniosków w programie “Mój Prąd 5.0” ma trwać oficjalnie do 22 grudnia 2023 roku — jednak miej na uwadze, że budżet może zostać wyczerpany wcześniej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska na bieżąco zwiększa środki finansowe dla piątej edycji programu, ale mimo to nie warto zwlekać na ostatnią chwilę.

A co w przypadku programu “Czyste Powietrze”?

Zasady programu „Czyste Powietrze” są dużo bardziej skomplikowane, dlatego szczegółowe informacje sprawdź na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.

Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej — podsumowanie

Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej to inwestycja, która przyniesie korzyść nie tylko Tobie, ale i całemu środowisku. Dzięki mniejszemu zużyciu energii oszczędzisz na rachunkach za prąd, zmniejszysz emisję gazów cieplarnianych i wpłyniesz na niezależność energetyczną kraju. Dlatego instytucje przyznające dotacje z programów „Mój Prąd 5.0” i „Czyste Powietrze” preferują, aby pompy ciepła były przynajmniej klasy A++.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy już wszystkie wątpliwości na ten temat. 😉

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda