25 października, 2023

Fotowoltaika z Magazynem Energii | Nie Oddawaj Swojego Prądu Zakładowi!

Jako prosument sprzedajesz nadwyżkę wyprodukowanej energii swojemu dostawcy. Jest to mało opłacalna transakcja, gdyż prąd odkupujesz następnie po wyższej cenie — razem z opłatą dystrybucyjną oraz podatkami. Dlatego zamiast sprzedaży, zdecyduj się na magazynowanie energii. Poniżej przeczytasz, dlaczego to świetny pomysł. Zapraszamy! ☕

Jak działa magazyn energii i co jest jego zadaniem?

Zadaniem magazynu energii jest przechowywanie prądu elektrycznego. Działa na zasadzie baterii, która gromadzi energię, abyś mógł ją wykorzystać w późniejszym czasie. Na rynku znajduje się najwięcej litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych akumulatorów.

Magazyn energii sprawdza się świetnie jako dodatek do instalacji fotowoltaicznej (o tym w następnym akapicie), ale może działać również w pojedynkę. W jakim celu?

  • Przerwa w dostawie prądu. Magazyn energii to doskonałe “wyjście awaryjne” w przypadku braku dostępu do prądu. To opcja znacznie szybsza (i wygodniejsza) niż używanie agregatu prądotwórczego, choć z pewnością o wyższej cenie początkowej.
  • Zmniejszenie rachunków za prąd. Tak — sam magazyn energii może sprawić, że zapłacisz mniej za energię! Wystarczy naładować go energią z tzw. “tanich godzin” (dolina nocna i dolina dzienna), a wykorzystać ją w momencie, gdy taryfa za prąd będzie droższa.

Ale wróćmy do odnawialnych źródeł energii.

Dlaczego magazyn energii i fotowoltaika to świetne połączenie?

Wielu prosumentów nie czerpie maksymalnych profitów z fotowoltaiki, gdyż marnują produkowaną nadwyżkę energetyczną — gdy prądu jest więcej, niż wynosi zapotrzebowanie.

Fotowoltaika generuje najwięcej energii rano, w godzinach około południowych oraz popołudniowych — czyli wtedy, gdy domownicy przebywają się poza domem. Zdecydowanie mniej energii generowane jest w godzinach wieczornych, i zero w godzinach nocnych — czyli wtedy, gdy domownicy wracają już z pracy lub szkoły.

Więc panele produkują najwięcej energii wtedy… gdy jest ona najmniej potrzebna.

To kwestia szczególnie istotna podczas miesięcy jesiennych i zimowych — wtedy dnie są jeszcze krótsze, a praktycznie 100% produkowanej przez fotowoltaikę energii przepada.

I właśnie dlatego magazyn energii i fotowoltaika to świetne połączenie: bateria / akumulator zgromadzi wyprodukowaną nadwyżkę energetyczną i odda ją w dogodnym momencie.

Nie sprzedawaj swojego prądu zakładowi energetycznemu!

Jest to nieopłacalny interes. Wyprodukowany przez Ciebie prąd, w miarę możliwości, powinien zostać w Twoim posiadaniu. Przyjrzyjmy się, jak działa aktualnie obowiązujący system rozliczeń: net-billing.

Zgodnie z prawem, wyprodukowaną nadwyżkę energii musisz sprzedać zakładowi — cena regulowana jest przez URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Prąd sprzedajesz po stawce rynkowej, i w takiej samej go odkupujesz, jednak po drodze pojawiają się jeszcze opłaty dystrybucyjne i podatki.

Z tego powodu znacznie bardziej opłaca się magazynować prąd, niż go sprzedawać.

W ramach przypomnienia: system rozliczeń net-metering jest już nieaktualny. Polegał on na “przechowywaniu” prądu przez sieć i możliwości jego późniejszego “odebrania”. Z każdego 1 kW energii wprowadzonego przez prosumenta można było odzyskać 0,8 lub 0,7 kW.

Połączenie fotowoltaika + magazyn energii — ile dofinansowania otrzymasz?

Maksymalna wysokość dotacji z programu “Mój Prąd 5.0” to 58.000 złotych — nawet do 50% kosztów kwalifikowanych.

Jeśli chodzi o magazyn energii — możesz otrzymać maksymalnie 16.000 złotych, a na mikroinstalację fotowoltaiczną: 6.000 złotych.

Więcej o dofinansowaniu przeczytasz tutaj: PROGRAM MÓJ PRĄD 5.0 — OTRZYMAJ NAWET 58.000 ZŁOTYCH!

5 powodów, dlaczego warto łączyć magazyn energii z fotowoltaiką

Całość można zamknąć w 5 punktach:

  • Optymalne wykorzystanie produkowanej energii. Fotowoltaika generuje najwięcej prądu wtedy, gdy słońce świeci najjaśniej — ale to czas, w którym większość domowników przebywa poza domem. To oznacza, że nadmiar wytworzonej energii zostaje niewykorzystany. Magazyn energii pozwala zebrać tę nadwyżkę i wykorzystać ją, gdy jest potrzebna, co zwiększa samowystarczalność energetyczną.
  • Uniezależnienie się od zakładu energetycznego. Z magazynem energii możesz bardziej “odciąć się” od zakładu energetycznego. Nie musisz oddawać wytworzonego przez siebie prądu w zamian za niewielką opłatę.
  • Zmniejszenie rachunków za prąd. Dzięki magazynowi energii możesz gromadzić prąd z „tanich godzin” i wykorzystywać go w okresach, gdy energia jest droższa. To pozwala obniżyć koszty rachunków za prąd i znacząco zwiększyć oszczędności.
  • Pomocne w przypadku przerw w dostawie prądu. Magazyn energii działa jako niezawodne źródło awaryjne podczas przerw w dostawie prądu. To o wiele bardziej wydajne i wygodne rozwiązanie niż korzystanie z prądotwórczego agregatu, choć początkowa inwestycja niewątpliwie jest droższa.
  • Wsparcie finansowe z programu „Mój Prąd 5.0”. Rządowy program „Mój Prąd 5.0” oferuje atrakcyjne dofinansowanie na instalację fotowoltaiki z magazynem energii. Możesz otrzymać do 58.000 złotych, co pokrywa nawet 50% kosztów kwalifikowanych. To doskonała okazja, aby zainwestować w przyjazne środowisku rozwiązania.

W razie dodatkowych pytań na temat magazynów energii lub fotowoltaiki — skontaktuj się z nami!

Fotowoltaika z magazynem energii — podsumowanie

Zadaniem magazynu energii jest, jak sama nazwa wskazuje, przechowywanie prądu elektrycznego. Sprawdza się świetnie nie tylko w połączeniu z fotowoltaiką, ale również w pojedynkę — jako “wyjście awaryjne” w przypadku braku dostępu do prądu czy zmniejszenie rachunków dzięki korzystaniu z tzw. “tanich godzin”.

Aktualnie panujący system net-billing sprawia, że nadwyżki energetycznej nie opłaca się sprzedawać do sieci — zamiast tego lepiej ją magazynować i wykorzystywać w dogodnym czasie.

Pamiętaj, że zarówno na fotowoltaikę, jak i magazyn energii, możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych. Dla mikroinstalacji PV jest to 6.000 złotych, a magazynu – 16.000 złotych.

Nie sprzedawaj swojego prądu zakładowi, zamiast tego wybierz magazyn energii!

Pozdrawiamy, Instalacje Plus.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda