16 listopada, 2023

Magazyn energii dla Twojej firmy — czy to dobry pomysł?

Magazyn energii kojarzy się głównie z domowymi instalacjami OZE. Ale, jak się okazuje, to dobry pomysł także dla firm. Od małych przedsiębiorstw po duże korporacje, coraz więcej biznesów odkrywa korzyści płynące z posiadania własnego magazynu energii. Chcesz poznać je też Ty?

Magazyn energii — jakie korzyści przyniesie firmie?

Magazyn energii to urządzenie, które, jak wskazuje nazwa, umożliwia gromadzenie prądu w celu jego późniejszego wykorzystania. Może być wielokrotnie ładowany, a jego żywotność sięga nawet kilkunastu lat. Magazyn energii przynosi firmom wiele korzyści:

 • Zmniejszenie Kosztów. Magazyny energii umożliwiają składowanie energii wtedy, gdy jest ona tańsza, np. w nocy. Wykorzystując ją później, w godzinach szczytu, firmy mogą zmniejszyć swoje rachunki za energię. Pamiętaj, że na magazyn energii przysługuje Ci dofinansowanie, więcej na jego temat przeczytasz tutaj: Program Mój Prąd 5.0 — otrzymaj nawet 58.000 złotych!
 • Większa Niezawodność. W przypadku awarii sieci, magazyny energii zapewniają nieprzerwane zasilanie. To kluczowe dla firm, które polegają na stałym dostępie do prądu.
 • Wykorzystanie Energii z OZE. Magazyny energii pozwalają na składowanie nadmiaru energii z instalacji OZE, np. fotowoltaiki, co podnosi efektywność jej wykorzystania.
 • Zmniejszenie Emisji CO2. Magazyny energii sprzyjają przejściu na zieloną energię, redukując ślad węglowy firmy. Pomimo pewnego śladu węglowego związanego z produkcją i utylizacją akumulatorów, nowoczesne rozwiązania są coraz bardziej proekologiczne.
 • Monetyzacja Nadmiaru Energii. Firmy mogą sprzedawać nadmiar zgromadzonej energii z powrotem do sieci, generując dodatkowe źródło przychodów.
 • Wzmocnienie Wizerunku Ekologicznego. Inwestycje w magazyny energii mogą podnieść postrzeganie firmy jako zrównoważonej i proekologicznej, co ma znaczenie dla klientów i partnerów biznesowych.

Korzyści są więc finansowe, ekologiczne i wizerunkowe.

Tylko… czy magazyn energii sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie?

W jakich firmach magazyn energii będzie najważniejszy?

Magazyn energii jest szczególnie ważny dla firm, gdzie przerwa w dostawie prądu jest realnym zagrożeniem dla pracowników lub klientów. Oto pięć przykładów takich branż:

 • Służba Zdrowia. Szpitale i inne placówki medyczne są zależne od ciągłego dostępu do prądu w celu obsługi sprzętu ratującego życie, systemów monitorowania pacjentów oraz innych krytycznych urządzeń medycznych.
 • Finanse. Dla instytucji finansowych, takich jak banki, niezawodność zasilania jest kluczowa do utrzymania ciągłości operacji, przetwarzania transakcji i ochrony danych.
 • Centra danych. Firmy technologiczne i centra danych wymagają ciągłego zasilania do utrzymania serwerów, przechowywania danych i zapewnienia dostępu do usług internetowych.
 • Przemysł i produkcja. Dla zakładów produkcyjnych, w których procesy muszą być nieprzerwane, magazyny energii mogą zapobiegać przestojom i stratom związanym z awariami zasilania.
 • Przechowywanie żywności. W branży spożywczej, zwłaszcza w łańcuchach chłodniczych, ciągłe zasilanie jest niezbędne do utrzymania jakości i bezpieczeństwa przechowywanych produktów.

Magazyny energii są istotne także w firmach związanych z ochroną mienia.

Jednak w praktyce każda przerwa w dostawie prądu może być irytująca. Coraz więcej standardowych biur wykorzystuje magazyny energii, dbając o ochronę urządzeń elektronicznych i ciągłość pracy bez przeszkód.

Jaki magazyn energii wybrać dla swojej firmy?

Wybór odpowiedniego magazynu energii dla firmy zależy od kilku czynników:

 • Pojemność Magazynu. Określ aktualne i przewidywane zapotrzebowanie firmy na energię. Magazyn powinien być wystarczająco duży, aby przechowywać wymaganą ilość prądu, ale także odpowiednio dopasowany, aby unikać niepotrzebnych kosztów za nadmiarową pojemność.
 • Rodzaj Technologii. Różne technologie magazynowania energii, takie jak baterie litowo-jonowe, kwasowo-ołowiowe, czy nowoczesne rozwiązania jak baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), mają różne właściwości i koszty. Wybór technologii zależy od potrzeb firmy, w tym od wymagań dotyczących gęstości energii, trwałości i bezpieczeństwa.
 • Moc Znamionowa. To maksymalna moc, którą magazyn energii może dostarczyć w danym momencie. Ważne jest, aby była wystarczająca do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania firmy.
 • Skalowalność. Rozważ, czy system magazynowania energii może być rozbudowywany w przyszłości, w miarę rozwoju firmy i wzrostu jej potrzeb energetycznych.
 • Efektywność i Zużycie Energii. Zwróć uwagę na sprawność magazynu, czyli stosunek energii wydobywanej do energii przechowywanej, oraz na straty energii podczas przechowywania.
 • Zgodność z Instalacjami OZE. Jeśli firma korzysta z odnawialnych źródeł energii, ważne jest, aby magazyn energii był kompatybilny z tymi systemami.
 • Trwałość i Żywotność. Zorientuj się, jak długo magazyn będzie efektywnie działał i jaka jest przewidywana żywotność baterii. Możesz to zrobić sprawdzając np. opinie innych użytkowników w internecie, aby zwiększyć wiarygodność informacji (producent zawsze będzie opisywał się jak najlepiej).

Jeśli nie wiesz, na jaki magazyn energii się zdecydować, skontaktuj się z nami — pomożemy Ci znaleźć najlepszy sprzęt!

Magazyn energii dla firm — podsumowanie

Magazyny energii oferują firmom szeroki zakres korzyści, począwszy od obniżenia kosztów energetycznych, przez zwiększenie niezawodności zasilania, aż po poprawę wizerunku ekologicznego. Są one szczególnie ważne w sektorach takich jak służba zdrowia, finanse, centra danych, przemysł i branża spożywcza, gdzie ciągłość zasilania jest kluczowa.

Wybór odpowiedniego magazynu energii zależy od czynników, takich jak pojemność, rodzaj technologii, moc znamionowa, skalowalność, efektywność, zgodność z OZE, trwałość czy żywotność.

Zaoszczędź na rachunkach za prąd już teraz, wybierając fachowca z naszej listy instalatorów.

Magazyn energii dla firm — często zadawane pytania

Czym jest magazyn energii dla firm?

Magazyn energii dla firm to system przechowywania energii elektrycznej, który umożliwia firmom magazynowanie energii w okresach niskiego popytu lub nadprodukcji (np. z OZE), aby wykorzystać ją w późniejszym czasie.

Jakie są główne zalety magazynów energii dla firm?

Główne zalety obejmują obniżenie kosztów energii, zwiększenie niezawodności zasilania, optymalizację wykorzystania energii z OZE, redukcję śladu węglowego, a także możliwość sprzedaży nadmiaru energii.

Jakie technologie magazynowania energii są dostępne dla firm?

Dostępne technologie to między innymi baterie litowo-jonowe, kwasowo-ołowiowe, litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) oraz inne rozwiązania jak magazyny kinetyczne czy termiczne.

Jak wybrać odpowiedni magazyn energii dla firmy?

Należy ocenić zapotrzebowanie na energię, rozważyć dostępne technologie, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, oraz wymagania dotyczące mocy i skalowalności.

Czy magazyn energii jest opłacalny dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Tak, może być opłacalny, zwłaszcza jeśli firma korzysta z OZE lub chce obniżyć koszty energii w godzinach szczytu. Opłacalność zależy od indywidualnych potrzeb i warunków rynkowych.

Jak magazyn energii współpracuje z instalacjami OZE?

Magazyn energii pozwala na przechowywanie nadmiaru energii produkowanej przez instalacje OZE, takie jak panele słoneczne, umożliwiając jej wykorzystanie w późniejszym czasie.

Czy magazyn energii może zwiększyć niezawodność zasilania mojej firmy?

Tak, magazyny energii mogą znacząco zwiększyć niezawodność zasilania, zapewniając backup w przypadku awarii sieci i stabilizując dostawy energii.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda