12 września, 2023

Czy Pompa Ciepła Bez Fotowoltaiki Się Opłaca?

Wiele osób inwestuje zarówno w pompy ciepła, jak i fotowoltaikę. W niektórych kręgach przyjęło się nawet, że oba te urządzenia muszą działać ze sobą w parze, inaczej ich praca będzie mało efektywna. Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? A może faktycznie tylko w połączeniu z panelami jest to korzystne rozwiązanie? Odpowiedź tuż poniżej, zapraszamy ☕ 

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Jeśli wiesz, czym jest pompa ciepła i znasz zasady jej działania, to przejdź do następnego akapitu: “Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?”.

Zanim przejdziemy do kwestii finansowych, warto poznać podstawy działania pompy ciepła. Jest to urządzenie grzewcze, które do działania wykorzystuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Właśnie dlatego wyróżniamy:

 • powietrzną pompę ciepła,
 • wodną pompę ciepła,
 • gruntową pompę ciepła.

Zasada działania jest prosta — wszystko polega na wymianie cieplnej między ciałami o wyższej i niższej temperaturze. Eksploatacja pompy ciepła jest względnie tania, dlatego coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje ją do ogrzewania domu i wody, a także chłodzenia wnętrza (funkcja klimatyzacji).

Dlaczego wszyscy łączą pompę ciepła z fotowoltaiką?

“Wszyscy” to oczywiście uogólnienie. Jednak faktem jest, że większość osób podchodzi do OZE kompleksowo, i podczas zakupu pompy ciepła dochodzi też do inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Dlaczego? Główne powody są 3:

 • Oszczędność energii. A co za tym idzie — mniejsze rachunki za prąd. Choć pompy ciepła są energooszczędne (zwłaszcza te o podwyższonej klasie efektywności energetycznej), to nadal wymagają one energii elektrycznej do pracy. Łącząc je z fotowoltaiką, koszty zostają zredukowane do minimum, a w bardziej słoneczne dni prawie do zera.
 • Ekologia i ochrona środowiska. Pompy ciepła zmniejszają zużycie paliw kopalnianych do ogrzewania, zaś panele fotowoltaiczne tworzą energię elektryczną bez emisji CO2 (podczas pracy, nie uwzględniamy produkcji). Gdy oba te urządzenia idą ze sobą w parze, do środowiska uwalniane są znikome ilości szkodliwych substancji.
 • Zwiększenie efektywności PV. Tutaj omówimy temat z odwrotnej strony: “dlaczego ludzie do fotowoltaiki dokupują pompę ciepła”. Otóż w okresach słonecznych, gdy panele produkują nadmiar energii, można ją wykorzystać właśnie do zasilenia PC. To świetna alternatywa dla magazynu energii, który nie każdy właściciel fotowoltaiki posiada.

Ogólnie rzecz biorąc — warto połączyć ze sobą pompę ciepła i fotowoltaikę. Jednak wcale nie jest to obowiązek, a wiele gospodarstw domowych funkcjonuje bez paneli.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Tak, pompa ciepła bez fotowoltaiki jak najbardziej się opłaca. To mit, że jej instalacja bez paneli słonecznych jest pozbawiona sensu i nie przynosi praktycznie żadnych korzyści. Oto dlaczego:

 • Koszty utrzymania i eksploatacji i tak są niskie. Choć panele fotowoltaiczne mogą dodatkowo obniżyć koszty pompy ciepła, to bez nich również jest to niski wydatek. Podczas rozpoczynania pracy i podtrzymywania działania pobierane są znikome ilości prądu. Tak więc koszt utrzymania samej pompy ciepła i tak jest dużo niższy, niż ogrzewanie domu np. gazem.
 • Fotowoltaika nie zawsze jest opłacalna. Czasem panele są po prostu zbędne. Brak nasłonecznienia, ograniczone miejsce na dachu i działce, duże zacienienie, czy po prostu niskie zapotrzebowanie energetyczne to tylko kilka sytuacji, kiedy z PV lepiej zrezygnować. Wówczas pompa ciepła doskonale poradzi sobie w pojedynkę, a być może nawet wyjdziesz na tym korzystniej finansowo.
 • Sporo dotacji i dofinansowań nawet bez PV. Wiele osób uważa, że dotację można uzyskać tylko łącząc ze sobą fotowoltaikę i pompy ciepła. To oczywiście nieprawda, a z programów takich jak “Mój Prąd” lub “Czyste Powietrze” można skorzystać na wiele możliwości. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii dofinansowań, skontaktuj się z nami

Jak widzisz — pompa ciepła radzi sobie świetnie również w pojedynkę. Panele fotowoltaiczne to jednak coś, co warto rozważyć, jeśli masz większy budżet na OZE dla swojego domu i zależy Ci na maksymalnej oszczędności energii.

Czy po instalacji pompy ciepła wzrosną rachunki za prąd?

To zależy.

 • Jeśli dotychczas ogrzewałeś swoje gospodarstwo domowe za pomocą innych urządzeń elektrycznych, to bardziej energooszczędna pompa ciepła obniży rachunki za prąd.
 • Jednak jeżeli ogrzewałeś swoje gospodarstwo domowe np. gazem, to pompa ciepła będzie kolejnym urządzeniem pobierającym prąd. Rachunki więc odpowiednio wzrosną.

Pompa ciepła zużywa energię elektryczną, ale może zastąpić inne, droższe metody ogrzewania. Tak więc nawet, jeśli rachunki za prąd wzrosną, to możesz wyjść na tym korzystniej finansowo, np. dzięki obniżeniu rachunków za droższy gaz.

Czy bez fotowoltaiki będę bardziej narażony na wzrost cen energii?

Tak, bez własnego źródła energii, takiego jak fotowoltaika, będziesz bardziej zależny od cen energii z sieci.

Ceny prądu, niestety, z roku na rok rosną. Ciężko nam spekulować, ile będzie kosztować kilowatogodzina energii w 2024, a co dopiero w dalszych latach. Niestety, decydując się na pompę ciepła bez fotowoltaiki, będziesz od tych podwyżek cenowych bardziej uzależniony.

Jednak stawka za kWh energii musiałaby drastycznie wzrosnąć, aby montaż samej pompy ciepła stał się nieopłacalny. Naszym zdaniem, na moment tworzenia tego artykułu, nie ma więc czym się przejmować. Chociaż jeśli posiadasz dodatkowe środki na inwestycję, to polecamy zakup paneli.

Jakie są główne korzyści z posiadania tylko pompy ciepła bez fotowoltaiki?

Całość można zamknąć w 3 punktach:

 • Niższe koszty początkowe — odpada kwota, którą musiałbyś przeznaczyć na panele fotowoltaiczne.
 • Prostsza instalacja i konserwacja — zapłacisz mniejszą kwotę za montaż lub też zrobisz go w pojedynkę.
 • Szybszy okres zwrotu inwestycji — prędzej zaczniesz wychodzić “na plus”, choć na niższą kwotę niż w połączeniu z PV.

To najlepszy przykład na to, że pompa ciepła bez fotowoltaiki również ma swoje przewagi, gdy działa w pojedynkę.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca — podsumowanie

Kiedy słyszymy o pompach ciepła, często w tle pojawia się też fotowoltaika. I nic w tym dziwnego – oba te rozwiązania tworzą skuteczny duet w ekologicznym ogrzewaniu domu. Ale jak już wiesz: pompa ciepła sama w sobie to również silny zawodnik na rynku OZE.

Przede wszystkim, jej działanie oparte jest na naturalnych procesach wymiany ciepła. Dzięki temu, koszty jej eksploatacji są naprawdę niskie. Oczywiście fotowoltaika może je dodatkowo obniżyć, ale to nie znaczy, że bez paneli jesteśmy na straconej pozycji.

Wiele sytuacji, takich jak brak odpowiedniego nasłonecznienia czy ograniczony metraż dachu, może sprawić, że rezygnacja z paneli słonecznych jest bardziej opłacalna.

Wybór samej pompy ciepła gwarantuje prostszą instalację, szybszy okres zwrotu inwestycji i niższe koszty początkowe. Oczywiście, jeśli jesteś gotowy do większej inwestycji i chcesz maksymalnie zminimalizować rachunki za prąd, zestawienie pompy z fotowoltaiką to świetna decyzja. Ale pamiętaj, że sama pompa ciepła też jest dużym krokiem w kierunku ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania Twojego domu. 🙂

Pozdrawiamy, Instalacje Plus!

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda