31 sierpnia, 2023

Dlaczego Pompa Ciepła Zamarza? I Jak Ją Przed Tym Zabezpieczyć

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pompa ciepła zamarza? Albo dlaczego problem ten dotyczy głównie urządzeń typu monoblok, podczas gdy “splity” są względnie bezpieczne?

W poniższym wpisie zagłębimy się w różnice między dwoma głównymi typami pomp, omawiamy ich podatność na zamarzanie oraz metody zabezpieczania przed tym niebezpiecznym zjawiskiem. Dowiesz się także, jakie są potencjalne zagrożenia związane z zamarzaniem i jakie technologie mogą pomóc w ochronie Twojego urządzenia. Tak więc kawa w dłoń (tylko nie mrożona!) i zapraszamy! ☕

Czy wszystkie pompy ciepła zamarzają?

Na start podstawy: istnieją dwa główne rodzaje pomp ciepła: monoblok i split. Większość klientów decyduje się na zakup tej pierwszej wersji, głównie ze względu na niższy koszt instalacji i eksploatacji. Szybko jednak pojawia się też pierwszy problem, jakim jest… zamarzanie pompy.

Urządzenia typu split są przed tym dobrze zabezpieczone — jednostki są bowiem połączone ze sobą zaizolowanymi cieplnie rurami z niezamarzającym płynem chłodniczym. W pompach ciepła typu monoblok wszystkie komponenty (w tym wrażliwy układ chłodniczy) jest montowany zwykle na zewnątrz budynku, przez co jest on narażony na zamarznięcie.

Co prawda pompy ciepła są dostosowane do pracy w trudnych warunkach, jednak zawsze po drodze może pojawić się jakaś awaria, np. przerwa w dostawie prądu. I wtedy zaczynają się schody. 🧰

Czy zamarznięcie pompy ciepła może być niebezpieczne?

Tak! Zamarznięcie pompy ciepła może (choć nie musi) być niebezpieczne.

Największym zagrożeniem jest fizyczne uszkodzenie sprzętu. Zamarznięta woda w układzie chłodzącym może spowodować pęknięcia, przez niektórych opisywane jako “rozsadzenie” urządzenia.

Ciekawostka: kiedy woda zamarza, jej objętość rośnie o około 9%

Czy pompa ciepła będzie wtedy podlegała gwarancji? Niestety, w większości przypadków nie.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem?

Producenci pomp ciepła często polecają zakup dodatkowego modułu zabezpieczającego. Dobrym przykładem takiego sprzętu może być PZ HX marki Hewalex. Ale nie jest to jedyny sposób na zabezpieczenie pompy ciepła przed zamarznięciem. Sprawdźmy więc alternatywy. ❄️

Glikol do pomp ciepła — czy warto w niego zainwestować?

Glikol to ciecz, która jest często używana jako czynnik przeciwzamarzający w różnych systemach, w tym w tytułowych pompach ciepła. Wraz z wodą tworzy odporny na ujemne temperatury roztwór, który jest używany jako nośnik ciepła w całej instalacji.

Czy warto zainwestować w glikol? Naszym zdaniem tak. Dzięki niemu system może działać w niższych temperaturach bez ryzyka zamarznięcia. Niektóre rodzaje glikolu sprawdzają się też jako inhibitory korozji, co pomaga w ochronie metalowych komponentów systemu przed rdzą. Warto też wspomnieć o jego długim czasie eksploatacji, który wynosi nawet do 10 lat.

Musisz mieć jednak na uwadze, że glikol, przez swoją większą gęstość i mniejsze ciepło właściwe, gorzej radzi sobie z przekazywaniem ciepła, co zmniejsza wydajność systemu. A co za tym idzie? Oczywiście zwiększenie kosztów eksploatacji pompy ciepła. Tak więc wybór nie jest czarno-biały.

A może instalacja pompy ciepła wewnątrz budynku?

Instalacja pompy ciepła wewnątrz budynku to nietypowe i wymagające rozwiązanie, na które niewielu może sobie pozwolić. Odpadają między innymi osoby mieszkające w bloku lub w domu o małej powierzchni.

Aby zamontować pompę w środku budynku trzeba mieć bowiem dużo miejsca. Na dodatek pomieszczenie, w którym będzie docelowo znajdować się pompa, powinno być dobrze wentylowane (urządzenie musi mieć dostęp do powietrza zewnętrznego). Nie bez znaczenia jest też głośność pracy pompy — doskonale słyszana przez ludzkie uszy. 🛏️

Właśnie przez te mankamenty większość osób decyduje się na montaż pompy ciepła poza budynkiem zamieszkania. Jednak jeśli dysponujesz np. wolną piwnicą lub garażem, a na dodatek są one odpowiednio dostosowane (wentylowane, przestronne), to możesz bez problemu dokonać instalacji.

Czy warto zamontować pompę ciepła wewnątrz budynku tylko po to, aby ochronić ją przed zamarznięciem? Naszym zdaniem za dużo z tym zachodu i lepiej zainwestować w moduł zabezpieczający. No, chyba że chcesz się dodatkowo zabezpieczyć przed kradzieżą lub wandalizmem.

Zasilanie awaryjne w przypadku braku prądu

Jak najlepiej zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem z powodu awarii prądu? Najprostsze rozwiązania często są najlepsze: nie dopuścić do awarii prądu. Wystarczy trójfazowy agregat prądotwórczy lub zasilacz awaryjny z akumulatorem. Świetnie sprawdzi się też magazyn energii połączony z panelami fotowoltaicznymi.

Jedyną przeszkodą jest tutaj cena: nie każdy może chcieć wydawać kolejne pieniądze na ochronę urządzenia. Chociaż z drugiej strony: 700-800 złotych za awaryjny zasilacz nie jest kwotą nie do przeskoczenia.

System antyzamrożeniowy do pompy ciepła

Systemy antyzamrożeniowe do pomp ciepła wymuszają awaryjny obieg wody w instalacji. Zwykle uruchamiają się one automatycznie, gdy temperatura spada poniżej określonej wartości.

Taki system antyzamrożeniowy może kosztować ponad 1000 złotych, jednak będzie on użyteczny nie tylko podczas awarii prądu. Skróci on bowiem okres między cyklami nawet wtedy, gdy urządzenie będzie podłączone do zasilania.

Zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła

Ostatnim sposobem, jaki omówimy, będzie zamontowanie zaworu antyzamrożeniowego (spustowego) do pompy ciepła. Jest on wyposażony w czujnik temperatury, który stale monitoruje temperaturę płynu w obiegu.

Gdy czujnik wykryje, że temperatura płynu spada do określonego, niskiego poziomu (zazwyczaj kilka stopni powyżej punktu zamarzania), zawór automatycznie się otworzy i “wyleje” wodę z systemu, tworząc dodatkowe miejsce.

Zaszronienie pompy ciepła a zamarznięcie — jaka jest różnica?

Wiele ludzi często używa zwrotów “zaszronienie pompy ciepła” i “zamarznięcie pompy ciepła” zamiennie. Jest to jednak błąd, bo to dwa zupełnie inne zjawiska.

Zaszronienie polega na stworzeniu się cienkiej warstwy szronu (lub lodu) na powierzchni zewnętrznej pompy ciepła. Dobra wiadomość: zjawisko to jest całkowicie naturalne, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka. Lekkie zaszronienie nie wpływa też znacząco na wydajność pompy ciepła.

Problem pojawia się w momencie, gdy warstwa lodu staje się tak gruba, że ogranicza ona przepływ powietrza przez wymiennik ciepła. To nie tylko obniża wydajność systemu, ale też może doprowadzić do całkowitego zamarznięcia pompy.

Jak system DEFROST radzi sobie ze szronem?

System DEFROST jest wbudowanym mechanizmem w wielu nowoczesnych pompach ciepła. Jak sama nazwa wskazuje — służy on do odszraniania urządzenia.

Jak to działa? Wszystko sprowadza się tutaj do odwrócenia kierunku pracy. Urządzenie przez krótką chwilę zacznie wyprowadzać zgromadzone ciepło na zewnątrz, aby stopić lód. Nowoczesne pompy są więc praktycznie całkowicie odporne na szron (tak długo, jak nie dojdzie do awarii prądu).

Pompa ciepła zamarznęła — i co teraz?

Wiesz już, dlaczego pompa ciepła zamarza. Co jednak w sytuacji, gdy “mleko się już rozlało”? 🥛

  • Przede wszystkim: wyłącz urządzenie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Nie próbuj włączać pompy, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.
  • Oceń stan urządzenia, szukając widocznych pęknięć lub innych uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek mankamenty, skontaktuj się z profesjonalistą.
  • Pod żadnym pozorem nie używaj otwartego ognia, gorącej wody czy innych “konwencjonalnych” metod rozmrażania.
  • Jeśli to możliwe, osłon jednostkę zewnętrzną przed dalszymi opadami śniegu lub lodem, używając np. brezentu.
  • Skontaktuj się z serwisantem z naszej listy.

Jeśli Twoja pompa ciepła zamarzła raz, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że może się to zdarzyć ponownie w przyszłości. Rozważ więc zainstalowanie dodatkowych środków zapobiegawczych, które omówiliśmy wcześniej.

Dlaczego pompa ciepła zamarza — podsumowanie

Teraz wiesz już, dlaczego pompa ciepła zamarza i co należy robić w takiej sytuacji. Dowiedziałeś się też, że zaszronienie to naturalne zjawisko, które nie wpływa negatywnie na wydajność pompy ciepła, ale jeśli jest zbyt duże, może prowadzić do zamarzania. Na szczęście nowoczesne pompy są wyposażone w systemy DEFROST, które skutecznie radzą sobie z problemem szronu.

W skrócie, pompy ciepła są skutecznym rozwiązaniem do ogrzewania domu, ale ważne jest, aby zrozumieć ich ograniczenia i wiedzieć, jak dbać o nie w chłodniejszych miesiącach. Ale Ty już tę wiedzę posiadasz. 🙂

Pozdrawiamy, Instalacje Plus.

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda