17 września, 2023

Dlaczego Pompa Ciepła Słabo Grzeje? Poznaj możliwe przyczyny

Odnosisz wrażenie, że Twoja pompa ciepła nie grzeje tak mocno, jak powinna? Zastanawiasz się, czy wina leży po stronie samego sprzętu, czy też nieruchomości? A może podejrzewasz, że zawinił instalator?

Poniżej omawiamy główne przyczyny, dlaczego pompa ciepła słabo grzeje, a także podajemy kilka potencjalnych rozwiązań tego problemu. Oczywiście wszystko w prostych i zrozumiałych słowach, zapraszamy! ☕

Dlaczego pompa ciepła słabo grzeje? — 3 kategorie

Problem słabo grzejącej pompy ciepła możemy podzielić na 3 kategorie:

 • Awarię samej pompy ciepła — czyli zużycie się lub uszkodzenie danego elementu składowego PC, przez który urządzenie nie działa prawidłowo lub też błędy w instalacji
 • Źle dobrany model pompy ciepła — czyli zbyt mała moc PC w porównaniu do np. powierzchni nieruchomości .
 • Nieprawidłowości ze strony budynku — czyli np. słabo wykonana izolacja termiczna lub nieszczelny dach, który przepuszcza zimno.

Do każdego z powyższych problemów należy podejść indywidualnie, gdyż sposoby ich rozwiązanie mocno się od siebie różnią. Omówmy je po kolei.

Zużyte lub uszkodzone części pompy ciepła 🔩

Choć pompy ciepła cechują się dość niską awaryjnością, to zużywanie się poszczególnych elementów jest rzeczą jak najbardziej normalną. Wśród najczęściej psujących się wymieniamy:

 • sprężarkę,
 • obieg czynnika chłodniczego,
 • wentylatory,
 • zawory rozprężne,
 • cewki skraplacza,
 • cewki parownika,
 • termistory i termostaty,
 • pompy obiegowe,
 • czujniki i sterowniki,
 • różne filtry.

Awaria każdej z powyższych części ma nieco inne objawy. Np. awarię sprężarki możemy podejrzewać w momencie, gdy pompa ciepła nagle zacznie zużywać więcej energii, niż zwykle, a awarię zaworu rozprężnego, gdy czynnik chłodzący nie jest w stanie uzyskać odpowiedniego ciśnienia.

W tym momencie pojawiają się 2 problemy:

 • Kłopoty z diagnozą. Choć nie można podać dokładnej liczby elementów, z których składa się pompa ciepła (ponieważ zależy to od konkretnego modelu), to komponenty PC możemy liczyć w dziesiątkach. Awarie niektórych z nich objawiają się w podobny sposób, dlatego bez fachowej wiedzy ciężko jest postawić trafną diagnozę. A nawet, gdy to się uda, to pojawiają się…
 • Kłopoty z naprawą. Tutaj ważna uwaga: jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z naprawą sprzętu OZE, to nie działaj w pojedynkę. Wielokrotnie byliśmy świadkami, gdy amatorskie próby eliminacji usterek kończyły się… jeszcze większą liczbą usterek. W przypadku problemów z pompą ciepła powinieneś odłożyć swoją dumę na bok i skonsultować się z fachowcem.

Dlatego w przypadku jakichkolwiek kłopotów ze swoim urządzeniem — łap za telefon i kontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że przesadna oszczędność często kończy się jeszcze większymi stratami.  🙂

Źle dobrany model pompy ciepła i mała moc ⚡

Jednak pompa ciepła wcale nie musi być zepsuta, aby generować zbyt mało ciepła. A nawet powiemy więcej: takie sytuacje zdarzają się względnie często! Zwykle są one wynikiem działania w pojedynkę mimo braku profesjonalnej wiedzy, lub też ufania różnego rodzaju “internetowym kalkulacjom”.

Szacuje się, że przeciętny dom jednorodzinny (nowe budownictwo) ma zapotrzebowanie na energię rzędu 30-50 W na metr kwadratowy.

Jednak rzucanie ogólnikami jest w tym momencie bezcelowe, ponieważ:

 • Domy mają różne poziomy izolacji cieplnej. Nowoczesne budynki mają z reguły lepszą ochronę przed ubytkiem ciepła niż starsze budownictwo, co znacząco wpływa na zapotrzebowanie energetyczne.
 • W domach stosuje się różnorodne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Wydajność tych systemów, ich sposób działania oraz jakość instalacji mogą znacząco wpływać na zapotrzebowanie na energię.
 • Nawet w dwóch identycznych domach zapotrzebowanie na energię może się różnić ze względu na zachowania mieszkańców. Częstotliwość otwierania okien, preferowana temperatura wewnętrzna czy ilość osób w domu mogą wpłynąć na faktyczne zużycie energii.

Korzystanie z ogólnikowych wartości zapotrzebowania na energię czy też z “internetowych kalkulatorów” może być przydatne jako wstępne oszacowanie, ale nie profesjonalny audyt.

Nie wiesz, jaki poziom mocy ciepła najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Skontaktuj się nami, gwarantujemy pomoc na terenie całego kraju!

Kłopoty ze strony budynku i brak ochrony ciepła ❄️

Problem może jednak w ogóle nie leżeć po stronie pompy ciepła, a ogrzewanego przez nią budynku. To zdecydowanie najmniej pożądany scenariusz, gdyż może on wiązać się z renowacją nieruchomości, co wymaga ogromnego nakładu czasu oraz pieniędzy.

Najpopularniejsze kłopoty ze strony budynku to:

 • Niedostateczna izolacja. Jeśli budynek ma słabą lub uszkodzoną izolację, ciepło może szybko uciekać na zewnątrz. Przy minimalnych założeniach koszt ocieplenia domu wełną to okolice 130-150zł za metr kwadratowy.
 • Nieszczelności w budynku. Przeciągi czy nieszczelne okna i drzwi mogą powodować szybki wypływ ciepłego powietrza. Na szczęście w większości przypadków wystarczy ich wymiana, bez przeprowadzania gruntownego remontu.
 • Wysokie stropy. Pomieszczenia z wysokimi sufitami wymagają więcej energii do ogrzania, ponieważ objętość powietrza jest większa. Warto o tym wspomnieć, gdyż wiele osób bierze pod uwagę jedynie powierzchnię kwadratową budynku.
 • Niewłaściwe rozmieszczenie grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego. Często budynki nie są niedostatecznie ocieplane, tylko nierównomiernie ocieplane. Zwykle wystarczy dokupienie dodatkowego grzejnika lub przerobienie podłogówki.
 • Duże powierzchnie okienne. Duże okna, zwłaszcza te, które nie są podwójnie ani potrójnie oszklone, mogą być dużym źródłem strat cieplnych. Problem ten, wbrew pozorom, nie dotyczy tylko zimy, ale też pozostałych pór roku — np. wczesnego lata.

Usunięcie usterek ze strony budynku leży po stronie fachowca od budowlanki. Mimo to specjalista do spraw OZE może być pomocny przy ustalaniu faktycznej przyczyny, dlaczego pompa ciepła słabo grzeje.

Częste pytania o słabe ogrzewanie przez pompę ciepła ❓

 • Czy każda awaria pompy ciepła (brak dostatecznego ogrzewania) jest poważna? Nie. Wiele problemów można rozwiązać poprzez rutynową konserwację lub wymianę jednego z komponentów. Ważne jest jednak, aby nie ignorować żadnych sygnałów ostrzegawczych i konsultować się z ekspertem, zamiast działać na własną rękę.
 • Jakie są objawy, że pompa ciepła może być zbyt słaba dla mojego domu? Możesz to podejrzewać, jeśli pompa ciepła często się włącza, ale nie jest w stanie odpowiednio podgrzać pomieszczeń. Inne objawy to nierównomierne ogrzewanie poszczególnych części domu lub zbyt niska temperatura w nocy, podczas gdy w dzień jest optymalna.
 • Czy mogę samodzielnie ocenić jakość izolacji w moim domu? Jeśli jesteś pewien, że przyczyna leży po stronie budynku, a nie pompy ciepła, to tak — możesz samemu ocenić jakość izolacji. W pierwszej kolejności sprawdź, czy pojawiają się przeciągi i wilgoć, albo czy dom jest nierównomiernie ogrzewany. Ale mimo wszystko lepiej powierzyć to specjaliście.

Dlaczego pompa ciepła słabo grzeje? — podsumowanie

Nie ważne, z jakiego powodu Twoja pompa ciepła słabo grzeje — skonsultuj się z doświadczonym fachowcem. Prawidłowa diagnoza i skuteczne rozwiązanie problemu zagwarantują komfort termiczny w Twoim domu na lata, za to działanie w pojedynkę może przynieść Ci dodatkowe straty.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie najlepszego instalatora!

Pozdrawiamy, Instalacje Plus!

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda