24 sierpnia, 2023

Czy pompa ciepła pracuje cały czas?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności ze sprzętem OZE i dopiero planujesz swój pierwszy zakup, to w Twojej głowie może rodzić się całe mnóstwo pytań. Częstą zagwozdką wśród kupujących jest to, czy pompa ciepła pracuje cały czas, czy tylko przy spełnieniu określonych warunków — np. po osiągnięciu danej temperatury w domu. Jeżeli Ty również się nad tym zastanawiasz: to poniżej znajdziesz odpowiedź.

Pompa ciepła — czy pracuje przez cały czas?

Odpowiadając na tytułowe pytanie: nie, pompa ciepła nie pracuje przez cały czas.

To urządzenie OZE działa wtedy, gdy otrzyma sygnał do ogrzania lub ochłodzenia budynku — zwykle za pośrednictwem termostatu. Pompa ciepła będzie więc pracować, gdy:

 • Temperatura w Twoim domu spadnie poniżej wartości ustawionej na termostacie.
 • Temperatura w Twoim domu wzrośnie powyżej wartości ustawionej na termostacie, a pompa ciepła będzie działać w trybie chłodzenia.
 • Czujnik w Twoim zbiorniku wodnym wykryje spadek temperatury wody poniżej ustawionej wartości, a pompa ciepła będzie wykorzystywana do jej podgrzewania.
 • Na zewnętrznej jednostce Twojej pompy ciepła zbierze się szron lub lód, a pompa ciepła będzie posiadać funkcję “defrost”, czyli odszraniania parownika.
 • Termostat będzie ustawiony na tryb cykliczny — czyli będzie włączał się i wyłączał w regularnych odstępach czasu.

Pompa ciepła w niektórych miesiącach może więc pracować dłużej, a w innych krócej — jednak nigdy nie powinna działać przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

https://www.high-endrolex.com/25

Czy to możliwe, żeby pompa ciepła pracowała cały czas?

Czym innym jest jednak pytanie, czy pompa ciepła powinna pracować cały czas, i czy jest to możliwe, aby pracowała cały czas.

W tym drugim przypadku odpowiedź jest bowiem twierdząca: tak, to możliwe, żeby pompa ciepła pracowała cały czas. Nie jest to jednak pożądane zjawisko, ponieważ:

 • Znacznie zwiększy się zużycie energii — a przecież zainwestowałeś w pompę ciepła po to, aby ograniczyć jej zużycie.
 • Skróci się żywotność urządzenia — jak każde inne urządzenie, tak i pompa ciepła będzie miała krótszą żywotność podczas pracy 24/7.

Pompa ciepła powinna więc działać tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Jeśli jednak pracuje bez przerwy, to należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę tego stanu rzeczy.

Kiedy pompa ciepła będzie pracowała cały czas?

Najpierw sprawdź poniższe sytuacje, które mogą powodować ciągłą pracę pompy ciepła:

 • Ekstremalne temperatury na zewnątrz — czyli podczas bardzo zimnych nocy lub gorących dni. W Polsce mamy jednak stosunkowo łagodny klimat, dlatego ciągła praca urządzenia w 99% przypadków oznacza, że pompa ciepła ma zbyt mało mocy względem wielkości budynku.
 • Nieodpowiednia izolacja budynku — czyli w momencie, gdy Twój dom będzie nieszczelny. Wtedy ciepło będzie uciekać podczas zimy, a zimno będzie uciekać podczas lata. Pompa ciepła “nie wyrobi się” z ogrzaniem lub ochłodzeniem budynku, przez co będzie pracować cały czas.
 • Problem techniczny w pompie ciepła — czyli usterka wewnątrz samego sprzętu. Ciągła praca pompy ciepła często powodowana jest przez uszkodzenie czujnika temperatury, przez co nie przekazuje on poprawnych danych do termostatu (sygnał zwrotny do pracy brzmi zawsze “tak”).
 • Zła konfiguracja termostatu — czyli ustawienie na nim zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Być może zabrzmi to trywialnie, jednak często wystarczy zmiana konfiguracji termostatu, aby pompa ciepła znów działała poprawnie. Na szczęście nawet poważniejsze awarie termostatu są tanie w naprawie.

Jeśli masz problem ze zdiagnozowaniem przyczyny ciągłej pracy pompy ciepła (lub też nie chcesz tego robić na własną rękę) — skontaktuj się z fachowcem.

Co zrobić gdy pompa ciepła działa bez przerwy?

Nie chcesz jeszcze wzywać specjalisty? Zobacz, co możesz zrobić we własnym zakresie:

 • Sprawdź, czy termostat jest prawidłowo ustawiony. Możesz też wykonać “szybki restart” poprzez odłączenie go od zasilania i ponowne podłączenie. To prosta praktyka, a często działa.
 • Sprawdź też izolację i szczelność budynku. Skup się w szczególności na oknach i drzwiach wejściowych. Być może pod parapetem znajdują się dziury, przez które przedostaje się zimno z zewnątrz?
 • Wyczyść zewnętrzną jednostkę pompy ciepła. Odkurz liście, które spadły z pobliskiego drzewa i wyczyść nalot, jeśli się pojawia. Zanieczyszczona (lub, o zgrozo — zapchana) pompa to dużo niższa wydajność.
 • Zerknij, czy na zewnętrznej jednostce nie zbiera się szron. Jeśli go zauważysz — to prawdopodobnie system odmrażania nie działa prawidłowo. Pompa będzie próbowała pozbyć się sadzi, przez co będzie działać bez przerwy.

Jeśli pompa ciepła wydaje przy tym wszystkim nietypowe odgłosy, to powinieneś wezwać serwisanta. Prawdopodobnie oznacza to awarię techniczną, której nie warto naprawiać na własną rękę (takie próby grożą utratą gwarancji).

Może istnieć konieczność przeprowadzenia serwisu, naprawy lub nawet wymiany części. Sprawdź więc listę specjalistów od pomp ciepła w Twojej okolicy na naszej mapie: https://instalacjeplus.pl/ i umów się na wizytę.

Czy pompa ciepła pracuje cały czas — znasz już odpowiedź

Teraz wiesz już, że w normalnych warunkach pompa ciepła nie pracuje przez cały czas. Powinna ona aktywować się dopiero wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba — czyli gdy temperatura będzie zbyt niska lub zbyt wysoka.

Czasem jednak pojawiają się usterki, przez które pompa ciepła działa przez 24 godziny na dobę. Należy wówczas jak najszybciej się tych usterek pozbyć, aby ograniczyć zużycie prądu i przedłużyć żywotność urządzenia.

Znajdź specjalistę od pomp ciepła dzięki Instalacje Plus

Czy praca pompy ciepła bez przerwy oznacza, że jest ona zepsuta i potrzebna jest pomoc fachowca? Dla bezpieczeństwa — tak, radzimy od razu skonsultować się ze specjalistą.

Jednak to jeszcze nie koniec świata, bo być może wystarczy zwykły restart termostatu, poprawienie izolacji budynku lub wyczyszczenie zewnętrznej jednostki pompy.

Na naszej stronie głównej znajdziesz mapę wszystkich województw wraz z instalatorami, którzy pomogą Ci w naprawieniu usterki. Kliknij tutaj, aby ją zobaczyć.

Pozdrawiamy, Instalacje Plus!

Kontakt

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze rozwiązania lub uzyskaniu finansowania dla swojej inwestycji? Skontaktuj się z nami!

biuro@instalacjeplus.pl
zgoda